Akıllı Telefonlarda Bilinmesi Gerekenler

Android Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Android Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Teknoloji hızla gelişiyor ve akıllı telefon piyasası da buna ayak uydurmaya çalışıyor. Bu nedenle sahip olduğunuz akıllı telefonunuz, çok geçmeden demode durumuna geliyor.

Sahip olduğunuz telefonun özelliklerinin kısa bir süre sonra işlevini yitirmesini istemiyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazımıza bir göz atın.

Android Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- İşlemci

Android telefon alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri telefonunuzun işlemcisi. Android telefonlarda genellikle Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri yer alıyor. Böyle olunca da tercih edeceğiniz işlemci seçeneği azalmış oluyor. Snapdragon’nun 800 serisi işlemcileri genellikle üst düzey telefonlar yani amiral gemilerinde bulunuyor. 600 serisi orta segment, 400 serisi ise giriş seviyesi akıllı telefonlarda yer alıyor.

Siz de üst düzey bir telefon tercih edeceksiniz telefonunuzun Snapdragon 800 serisi işlemcisi olduğundan emin olun.

2- RAM

Akıllı telefonların performansını etkileyen en önemli donanımlardan biri de hiç kuşkusuz telefonun sahip olduğu RAM kapasitesi. Akıllı telefon üreticileri, son dönemde üst seviye telefonlarda genellikle 4 GB RAM kullanıyor. Hatta bazı orta segment telefonlarda bile 4 GB RAM kullanılmaya başlandı. Siz de telefon alacağınız zaman 4 GB veya daha üstü RAM’e sahip Android telefonları tercih etmeye özen gösterin.

3- Ekran

Telefonunuzun en çok kullanıldığı hatta en çok temas edildiği yeri tabi ki de ekranı. Dolayısıyla çok iyi bir ekran çözünürlüğüne sahip, dokunmatik özelliği çok iyi olan bir telefon tercih edin.

4- Depolama Alanı

Android telefonların depolama alanı iPhone’dan farklı olarak, genellikle artırılabilir özelliğe sahip oluyor. Dolayısıyla aldığınız telefonun depolama alanı giriş seviyesi olsa bile değiştirilebilir SD kart sayesinde telefonunuzun hafızasını kolaylıkla artırabilirsniz.

Son dönemde gelişen teknoloji ile çıkan oyunlar ve uygulamalar telefonlarda çok fazla yer kaplıyor. Ayrıca telefon kameralarının yüksek çözünürlüğe sahip olması da çekilen fotoğraların telefon hafızasında fazla yer kaplamasına neden oluyor. Bu nedenle sizin telefon tercihiniz de yüksek depolama alanına sahip telefonlardan yana olsun.

5- Pil

Artık bir çok işimizi telefonumuz ile halletiğimiz için telefonumuz gün boyu elimizden düşmüyor. Hal böyle olunca da telefonumuzun pil ömrü kısa ömürlü oluyor ve gün sonuna gelmeden pil bitmiş oluyor. Daha uzun bir pil ömrüne sahip olmak istiyorsanız telefonunuzun pilinin 3000 mAh ve üzerinde olmasına dikkat edin.

6- Kamera

Akıllı telefon üreticileri son dönemde çıkardıkları amiral gemisi telefonlarla adeta bir birleri ile yarışıyor. Amiral gemisi telefonların kameraları genellikle çok yüksek çözünürlüğe ve çok iyi diyaframa sahip. Fakat bazı orta segmen telefonlarda da yüksek çözünürlüklü kamera ve yüksek kalitede diyafram ile sensör yer alabiliyor. Dolayısyla telefon tercih ederken, bu özellikleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Yorum yaz